Какво е схема терапия?
Схема терапия е иновативен подход в психотерапията, който съчетава най-добрите елементи от най-популярните школи и методики. Тя използва систематизираната структура на когнитивно-поведенческата терапия, разглежда в дълбочина човешкия характер и несъзнаваните ни процеси, заимства от гещалт терапията, изследва родителския стил и ранните години според теорията на привързаността.
Всичко това, за да предложи цялостен модел за личностно разбиране, израстване и промяна.
Схема терапията намира своето начало през 80-те години на миналия век, в САЩ. Нейният създател – д-р Джефри Янг, си поставя за цел да адресира по-дълбоки модели на мислене и поведение, докато се фокусира върху активното преструктуриране на личността.
Какво представляват схемите в схема терапията?
Схемите са именно тези вкоренени модели на мислене, емоции и поведение, които се развиват през детството и се затвърждават през целия живот. Те оформят начина, по който хората възприемат себе си, другите и света.
Най-често те са трудни за промяна и адаптация, затова и се наричат маладаптивни (неадаптивни). Това може да доведе до стрес, затвърждаване на дисфункционално поведение и негативни резултати (например проблемни взаимоотношения).
Д-р Янг извежда 18 маладаптивни схеми, които формират петте основни характера.
Кои са петте характера и техните прилежащи схеми?
- Разединеност и отхвърляне – включва схемите „Изоставяне/нестабилност“, „Недоверие/злоупотреба“, „Социална изолация/отчуждение“, „Емоционално лишение“ и „Дефектност/срам“.
- Нарушена автономност – включва схемите „Зависимост/некомпетентност“, „Уязвимост към нараняване и болест“, „Вкопчване/неразвит аз“ и „Провал“.
- Нарушени граници – включва „Привилегированост/превъзходство“ и „Незадоволителен самоконтрол/самодисциплина“.
- Ориентираност към другите – включва схемите „Подчинение“, „Саможертва“ и „Търсене на одобрение и признание“.
- Свръхбдителност и потискане – включва „Емоционално потискане“, „Негативизъм/песимизъм“, „Безмилостни стандарти/свръхкритичност“ и „Наказване“.
Какви са основните цели на схема терапията?
В основата си схема терапията цели да помогне за идентифицирането и промяната на неадаптивните схеми. Това става чрез:
- Разбиране на основните маладаптивни схеми – чрез изследване на предишния личен опит, отношенията със семейството и поведението се идентифицират схемите (главна и компесаторни), които контролират характера на индивида.
- Разбиране на тригърите – тригъри са тези ситуации, които активират проявлението на схемата и дисфункционалното поведение.
- Промяна на неадаптивните модели – за да бъде устойчива една промяна, тя трябва да осмисли и адаптира поведението, но и мислите, емоциите и преживяванията.
- Създаване на по-здравословни стратегии за справяне – промяната се случва чрез замяна на неадаптивните механизми за справяне с по-здравословни техни алтернативи.
Какви техники използва схема терапията?
За да постигне целите, поставени по време на терапевтичния процес, и да бъде полезна, схема терапията използва определени техники. Най-често те включват:
- Психообучение – разбиране за това какви са схемите, как се развиват, как влияят и как биха могли да се променят.
- Когнитивно преструктуриране – предизвикване и модифициране на ирационални вярвания (с други думи – това са такива мисли и вярвания, които не ни вършат работа). Тази техника ни дава възможност да поставим под въпрос тяхната валидност и да представим нови, по-балансирани и работещи алтернативи.
- Техники, фокусирани върху емоционалното преживяване – насърчаване на изразяването и обработката на потиснати емоции в безопасната среда на терапевтичния кабинет.
- Преживелищни техники – работа с различните роли (например „уязвимото дете“, но през погледа или придружено от „възрастния“) и преразглеждане на тревожни спомени от детството по безопасен и контролиран начин. Техниките помагат да се промени емоционалното въздействие на тези спомени и да се повиши самоувереността в текущия момент.
- Промяна на поведение – идентифициране и промяна на повтарящи се модели на поведение, които укрепват схемите.
- Развиване на нови умения – изграждане на нови умения като увереност, емоционална регулация, фокус върху търсене на решения, които помагат за по-ефективното справяне в настоящето.
Ключов компонент за успеха на терапията и прилагането на тези и други техники е връзката между терапевта и пациента. Тя е наричана понякога „ограничено повторно родителство“, заради факта, че терапевтът спомага за коригирането на емоционалното въздействие на минали преживявания, но по един безопасен начин.
Връзката между терапевт и пациент включва доверие, емпатия, валидация, ясни граници и структура, насоки и предлагане на подкрепа. Всичко това, за да се осигури безопасна и подкрепяща среда, която обаче и да насърчава растежа и промяната на пациента.
Заключителни думи
Вече знаете, че схема терапията предлага цялостен ефективен подход за справяне с дълбоко вкоренени наши емоционални и поведенчески модели, които оказват негативно влияние върху живота ни.
Тя е особена ефективна за тези, които търсят по-структурирания и бърз подход на когнитивно-поведенческата терапия, но съчетан с по-задълбочения и холистичен поглед на психоанализата и гещалт терапията.
Научете повече за отделните характери на схема терапията тук: